bauhaus imaginista
bauhaus imaginista
10.-30.9.2019.

bauhaus imaginista je sveobuhvatan međunarodni projekt povodom 100. obljetnice škole s naglaskom na njezinoj međunarodnoj distribuciji i recepciji, nastao kao suradnja društva Bauhaus Kooperation Berlin Dessau Weimar, Goethe-Instituta i Haus der Kulturen der Welt (Kuća kultura svijeta), a financiraju ga njemačko Ministarstvo vanjskih poslova i Kulturstiftung des Bundes (Savezna zaklada za kulturu).

Škola Bauhaus je od početka bila međunarodna, učenici i nastavnici su dolazili iz Europe i Azije kako bi se pridružili školi. Obilježavala ju je heterogenost tako da je u različita vremena usvajala ideje pokreta Art and Crafts, socijalizma, komunizma i spiritualizma, sovjetskog konstruktivizma i pokreta Neues Bauen.

1933. godine su nacionalsocijalisti zatvorili školu i prisilno je raspustili, nakon čega su mnogi članovi morali napustiti Njemačku; kao rezultat toga, Bauhaus je utjecao i na zemlje i kulture izvan Europe. U suradnji sa znanstvenicima/-ama iz Brazila, Kine, Indije, Japana, Maroka, Nigerije, Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, bauhaus imaginista prikazuje to širenje u različite dijelove svijeta.

Umjetnik Luca Frei razvio je strukturu – dijelom skulpturu, dijelom izložbenu arhitekturu – kao prostor u kojem se posjetitelji mogu posvetiti mnogobrojnim različitim razinama projekta koji uključuje kustosko istraživanje, tekstove i slike iz četiri poglavlja. Poseban filmski program prikazuje specijalno producirana djela suvremenih umjetnika/-ica i znanstvenika/-ica Zvija Efrata, Kadera Attia, grupe Otolith i Wendeliena van Oldenburga o temama i pričama Bauhausa.

Kustosi projekta: Marion von Osten i Grant Watson u suradnji s međunarodnim timom znanstvenika
Postav izložbe: Jolanda Todorović
Organizacija: izložba u Rijeci i njen popratni program dio je cjelogodišnjeg projekta Goethe-Instituta Kroatien Bauhaus 19, u suradnji s galerijom Kortil i History Film Festivalom

HKD klub
Skip to content
Privatnost
Hrvatski kulturni dom na Sušaku

Web stranica Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu web stranicu i pomoć našem timu da shvati koji su vam dijelovi web stranice najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.

Kolačići trećih strana

Ova web stranica koristi Google Analytics, Facebook Pixel i Microsoft Clarity za prikupljanje anonimnih informacija kao što su broj posjetitelja na stranicu i najpopularnije stranice.

Omogućivanjem ovog kolačića pomažete nam u poboljšanju naše web stranice.