Volontiranje na kulturnoj baštini
Volontiranje na kulturnoj baštini
27.11.-10.12.2019.

Izložba promovira volontiranje na kulturnoj i prirodnoj baštini Europe, a otvorena je u sklopu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture i povodom Međunarodnog Dana volontera. Izložbu u produkciji međunarodne organizacije European Heritage Volunteers, čini 18 velikih panoa s opisima projekata volontiranja širom Europe, u Hrvatskoj, Finskoj, Rusiji, Portugalu, Španjolskoj, Albaniji, Armeniji i Slovačkoj.

Hrvatska je zastupljena s radionicom planiranja koju je organizacija European Heritage Volunteers održala u Rijeci, kao dio projekta “Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika industrijske baštine u Rijeci”. Program je uključivao stvaranje novih turističkih ruta, uz prijedloge aktivnosti o podizanju svijesti o vrijednosti kulturne baštine. Osnovna ideja bila je pronaći inovativne interpretacije broda Galeb i Palače šećera u Kompleksu Benčić, koji se uređuju u sklopu europskog projekta. Od sudionika se tražilo da ponude rješenja koja će nadahnuti, zaintrigirati i zabaviti posjetitelje te ponuditi nove oblike tumačenja tih prostora.

Među ostalim projektima na izložbi su obnova povijesnih parkova i vrtova Klasičnog Weimara u Njemačkoj koji je od 1998. zaštićen kao svjetska baština, očuvanje dvorca Tematin u Slovačkoj, restauracija tradicionalnih keramičkih fasadnih pločica u Portugalu, izrade šindrom pokrivenih krovova u rudarskom kompleksu Freiberg u Njemačkoj, arhiviranje dokumenata i istraživanja u Barceloni, iskopi i sanacija antičke nekropole u Arheološkom parku Amantia u Albaniji.

Volonteri europske baštine aktivni su više od dva desetljeća. Njihovi projekti su namijenjeni profesionalcima, ali i sudionicima bez prethodnih vještina ili znanja vezanih uz baštinu. Poučava ih se tehnikama i praksama restauracije i konzervacije ili zanatima potrebnim za radove na očuvanju baštine. Jedan od ciljeva organizacije je voditi projekte na lokacijama na koje se tradicionalno ne obraća pažnja ili ih se gura u drugi plan u korist poznatijih lokaliteta, a koji ipak imaju snažnu materijalnu ili nematerijalnu važnost. Volonteri intenzivno rade na umrežavanju u cijeloj Europi, s ciljem razmjene iskustava, ideja i modela najbolje najbolje prakse.

Kustos izložbe: Bertom, European Heritage Volunteers
Postav izložbe: Jolanda Todorović
Organizacija izložbe: European heritage Volunteers i Galerija Kortil

HKD klub
Skip to content
Privatnost
Hrvatski kulturni dom na Sušaku

Web stranica Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu web stranicu i pomoć našem timu da shvati koji su vam dijelovi web stranice najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.

Kolačići trećih strana

Ova web stranica koristi Google Analytics, Facebook Pixel i Microsoft Clarity za prikupljanje anonimnih informacija kao što su broj posjetitelja na stranicu i najpopularnije stranice.

Omogućivanjem ovog kolačića pomažete nam u poboljšanju naše web stranice.