Mala kronika – klasici Zagrebačke škole crtanog filma
Mala kronika – klasici Zagrebačke škole crtanog filma
8.-25.9.2020.

Izložba Mala kronika – klasici Zagrebačke škole crtanog filma, bila je posvećena slavnim umjetničkim ostvarenjima nastalima u okviru te institucije koja je do danas proizvela više od dvije tisuće animiranih, dokumentarnih, edukativnih i igranih filmova te reklamnih spotova.

Toj povijesti pripada globalno prepoznatljiv fenomen Zagrebačke škole crtanog filma te više od 500 nagrada, među kojima posebno mjesto zauzima prestižna nagrada Američke filmske akademije Oscar za najbolji animirani film dodijeljena 1962. godine Surogatu Dušana Vukotića.
Osim filmova, izložba je prikazala vrijednu arhivsku građu Zagreb filma, Hrvatskog državnog arhiva i privatnih zbirki – crteže, skice, celove i autentične predmete, smještajući ih u kontekst vremena u kojem su nastajali.

Izložba nas je uvela u čaroban svijet animacije u kojem su s nostalgijom uživati starije generacije, a najmlađi su pak upoznali svima nam poznate i drage likove, poput primjerice Profesora Balthazara.

Razlog iza uspjeha kultnog serijala o profesoru koji svojom mudrošću i altruizmom pomaže prijateljima u trenucima nevolje leži u snažnoj univerzalnoj poruci mira i prijateljstva. Pritom valja spomenuti kako postoje tvrdnje prema kojima je Balthazargrad nastao inspiriran Rijekom i njezinim krajobrazom.

Riječka izložba bila je fokusirana na ranu fazu Zagrebačke škole crtanog filma te je odala počast nedavno preminulom velikanu hrvatskog filma Vatroslavu Mimici čiji su se animirani filmovi imali prigodu pogledati tijekom History film festivala u sklopu kojeg je izložba bila i postavljena.

HKD klub
Skip to content
Privatnost
Hrvatski kulturni dom na Sušaku

Web stranica Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu web stranicu i pomoć našem timu da shvati koji su vam dijelovi web stranice najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.

Kolačići trećih strana

Ova web stranica koristi Google Analytics, Facebook Pixel i Microsoft Clarity za prikupljanje anonimnih informacija kao što su broj posjetitelja na stranicu i najpopularnije stranice.

Omogućivanjem ovog kolačića pomažete nam u poboljšanju naše web stranice.