U eri teško kontrolirane ekološke krize i našem dobu antropocena, gdje je čovječanstvo postalo dominantna sila na planeti, neminovno je da i umjetničke prakse analiziraju čovjekov destruktivni odnos prema okolišu te postavljaju u fokus propitivanje, kritiku i predlaganje vizija za budućnost.
Izložba Glowing Globe je u ovom izdanju okupila šest domaćih i stranih umjetnica i umjetnika, u skladu s temom antropocena, te ispituje ulogu čovjeka u oblikovanju planetarnog stanja. U medijskom rasponu od keramike, serigrafije i stereoskopske fotografije do interaktivne kinetičke te internetske i VR prostorne instalacije, predstavljeni radovi svjedoče o dugotrajnoj umjetničkoj preokupaciji kako tehnologijom tako i ekosustavom, otvarajući prostor za nove narative i perspektive te nudeći vizije koje nadmašuju trenutnu realnost i pozivaju na promjenu svijesti i ponašanja.
Ana Sladetić Šabić u radu Zeleni čovjek kroz siluetu krvožilnog sustava donosi istraživanje o invazivnosti zelene alge ukazujući na dominantno ljudsko ponašanje koje se bazira na moći i nejednakosti.
Na tom tragu simbolikom se nastavlja i prostorna instalacija Manuele Pauk. Sačinjena od niza terakotnih skulptura morskih puževa, s jedne strane predstavlja nam čudnovat fenomen bioluminiscencije, a s druge donosi tjeskoban i upozoravajući naslov Život pod velikim pritiskom, ističući potrebu za odgovornijim odnosom prema prirodi.
Kao poligon za osluškivanje mogućih promjena možemo doživjeti instalaciju Third Landscape slovenske umjetnice Nike Erjavec, s temom napuštenih područja kojima je ovladala urbana divljina te koja evoluiraju u složene ekosustave.
Davor Sanvincenti radom Looking over separate distances poziva na pogled kroz stereoskopski aparat kako bi stvorio poetsku viziju svijeta oslobođenu od ratne prošlosti, one koja se uostalom perpetuirano ponavlja, kao da smo zaboravili naučene lekcije iz povijesti.
Fuzija između digitalnog i fizičkog ogleda se u interaktivnosti rada Mihaela Gibe čineći svakog od nas aktivnim sudionikom njegove instalacije Prisutnost. Autor je razvio web-aplikaciju koja koristi IP adrese posjetitelja za generiranje animiranih gradijenata stvarajući tako jedinstvene, promjenjive i dinamične izmjene boje i svjetla.
Rad Qualia kolumbijske umjetnice Line Pulido Barragán kroz magično VR iskustvo širi granice naše percepcije, i u toj nas međuigri potiče na promišljanje odnosa između ljudske subjektivnosti i objektivne stvarnosti.