
Pogled unatrag u tri desetljeća trajanja riječkog Festivala malih scena pomoći će nam u spoznaji globalnih i tehnoloških promjena, koje su se u tom periodu dogodile. Bilo je to razdoblje u kojem se materijalni svijet rastočio u digitalni, a granica između fizičke i virtualne stvarnosti postala je sve teže opipljiva. Komunikacija se uslojava u brojne nove oblike koje je već teško pratiti, a društvene mreže su nezaobilazan dio naše svakodnevice. U tom kontekstu plakat bismo mogli doživjeti kao zastarjeli medij komunikacije. Pa ipak, on se još uvijek opire uklanjanju s kazališnog pročelja i zadržava svoj tiskani oblik.
Upravo zato je ovaj „tradicionalni“ medij bio česti sadržaj i tema popratnih izložbi festivalskih programa tijekom protekla tri desetljeća. MFMS je kroz brojne izložbe kazališnih plakata riječkoj i festivalskoj publici predstavio zanimljive izbore pojedinih autorskih opusa, suvremenih dizajnerskih ostvarenja ili nacionalnih selekcija.
Povodom značajne obljetnice ove smo godine odlučili pozvati kazališta koja su bila česti gosti Festivala, a koja u svom djelovanju posebnu pažnju posvećuju grafičkom oblikovanju i vizualnom identitetu vlastitih produkcija. Pred nama su dramski klasici viđeni autorskim pogledom grafičkih dizajnera u njihovoj suvremenoj interpretaciji.
Poveznica kojom je na izložbu uvršten upravo ovaj izbor plakata ne pretendira biti sustavan pregled grafičke produkcije uključenih ustanova. Ipak, prema izboru samih kazališta, izložba ukazuje na poziciju i važnost grafičkog dizajna, koje mu oni posvećuju.
Pristupi su raznoliki: od prakse „kućnog dizajnera“, koji osigurava kontinuitet i tako vizualni identitet kuće čini prepoznatljivim, do odabira pojedinačnih autora, dizajnera ili likovnih umjetnika, koje kazalište poziva ciljano za pojedinačni dramski program. U tom slučaju svaki dizajnerski pristup čini rezultat drugačijim u načinu razmišljanja i nalaženju vizualnog rješenja.
Pred nama je izložba vrhunskih dosega grafičkog dizajna proteka tri desetljeća, različitih generacija i različitih kulturnih podneblja. Zahvaljujemo svim autorima kao i kazalištima koji su nam omogućili suradnju u pripremi izložbe i zadovoljstvo njene prezentacije pred riječkom i međunarodnom festivalskom publikom.
Jolanda Todorović
Radno vrijeme izložbe: od 18:30 sati svaki dan za vrijeme trajanja festivala.
Cjelokupni program Međunarodnog festivala malih scena: www.theatrefestival-rijeka.org