selma banich, Marijana Hameršak i kolektiv Žene ženama: Prijelaz / Passaggio / The Passage
selma banich, Marijana Hameršak i kolektiv Žene ženama: Prijelaz / Passaggio / The Passage
15.2.-3.3.2023.

Prijelaz je zbirka memorijalnih portreta izrađenih od crvenog i crnog konca na botanički obojanoj tkanini koji čine spomen-platno posvećeno umrlima na granicama i u ime granica.

Komemoracijom na živote ljudi koji su umrli na migrantskom putu kroz Balkan, čije je živote odnio neumoljivi europski režim smrti, pozivamo na čin iskapanja istine, na prepoznavanje i osudu prošlosti i sadašnjosti fašizma, kako bismo utrli put individualnom i kolektivnom iscjeljenju, prijelazu iz normaliziranih tragedija granica u zajedničko učenje, osnaživanje i brigu.

Umjetnička, komemorativna i dekolonijalna praksa spomen-platna Prijelaz nastavlja se na prethodne odvažne suradnje, prije svega osmomartovski protestni transparent Ne mogu nas sve pobiti kolektiva Žene ženama i selme banich te Memorial Page Transbalkanske solidarnosti, a temelji se na terenskim istraživanjima projekta ERIM (Europski režim iregulariziranih migracija na periferiji EU: od etnografije do pojmovnika) koja su provedena u ljeto i jesen 2020. u Karlovačkoj županiji, području najčešćih i najsmrtonosnijih potajnih prelazaka iz Bosne i Hercegovine u EU.

Na dan zatvaranja izložbe održala se radionica izrade podloga za ljude u pokretu koju je vodila Josipa Lulić iz kolektiva Žene ženama.

Druženje se nastavilo s diskurzivnim programom Gradovi utočišta u kojem su sudjelovale aktivistkinje i volonteri no-border pokreta iz Rijeke, Ogulina, Istre i Zagreba. Govorilo se o politikama dobrodošlice i gradovima kao utočištima za sve ljude bez obzira na njihovo podrijetlo i administrativni status.

Izložba je zatvorena šetnjom do Riječke luke, gdje je odana počast Yasi iz Egipta, Ahmedu, Mohamedu, Rachidu i Saidu iz Maroka te Hamzi i Sid Ahmedu iz Alžira, koji su 2020. godine stradali u kontejneru za prijevoz gnojiva koji je, umjesto vlakom za Italiju, iz Rijeke isplovio za Paragvaj.

HKD klub
Skip to content
Privatnost
Hrvatski kulturni dom na Sušaku

Web stranica Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu web stranicu i pomoć našem timu da shvati koji su vam dijelovi web stranice najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.

Kolačići trećih strana

Ova web stranica koristi Google Analytics, Facebook Pixel i Microsoft Clarity za prikupljanje anonimnih informacija kao što su broj posjetitelja na stranicu i najpopularnije stranice.

Omogućivanjem ovog kolačića pomažete nam u poboljšanju naše web stranice.