Opera Regoč [Ansambl Euterpa] 

Povodom 150. godišnjice rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, istaknute hrvatske književnice čija su djela postala kanon dječje književnosti, nastao je Regoč, opera za djecu i mlade. Suradnja talentirane skupine mladih i entuzijastičnih umjetnika rezultirala je tumačenjem i oživljavanjem bajke Regoč Ivane-Brlić Mažuranić iz Priča iz davnine u svijetu glazbeno-scenske umjetnosti. Pod okriljem Umjetničke organizacije Euterpa i Udruge za promicanje kulture Dud, opera Regoč proizlazi iz kreativnoga duha skladatelja Krešimira Klarića, dramaturginje Nikoline Rafaj i redateljice Kristine Grubiše, koji su stvorili sintezu tradicije i suvremenosti, glazbenu dramu koja istovremeno odražava dubinu izvorne priče i suvremenu osjetljivost.

Bajka Regoč svoje korijene vuče iz bogate tradicije usmenoga pripovijedanja. Premda je zabilježena prije više od jednoga stoljeća u Pričama iz davnine, njezina univerzalna poruka o prijateljstvu, hrabrosti i solidarnosti prenosi se generacijama te kontinuirano inspirira čitatelje. Adaptacija bajke u operu novi
je korak u promicanju vrijednosti i značaja hrvatske književnosti glazbom i scenskom umjetnošću. Likovima poput Kosjenke i Regoča autori istražuju složene ljudske emocije i univerzalne teme koje prelaze granice vremena i prostora naglašavajući pritom važnost prihvaćanja različitosti i međusobnog nadopunjavanja, što čini inspirativnu podlogu za stvaranje opere koja će zaintrigirati publiku te tematikom privući one najmlađe.

Radnja opere Regoč smještena je u maštoviti Legen grad te u dolinu u kojoj se nalaze dva sela. Pričom o osnutku grada i susretu s vilama, čobanicama i životinjama opera nas vodi na putovanje kroz svjetove koji simboliziraju složenost ljudskih odnosa i vrijednosti. Likovi Kosjenke i Regoča arhetipski su simboli u psihološkom smislu – simboli snage koja proizlazi iz unutarnje dobrote, a njihovo prijateljstvo pokazuje da je moguće nadilaziti razlike i usuglasiti se unatoč suprotnostima. Regoč kao simbol usamljenosti i straha
predstavlja univerzalnu temu ljudske egzistencije i traženja vlastitog identiteta, a Kosjenka kao simbol ljubavi, slobode i prirode ističe važnost unutarnje harmonije i povezanosti s prirodom. Njih dvoje svijetu, koji je često podijeljen sukobima i različitostima, šalju poruku o prihvaćanju i suradnji. Njihovom pričom ova opera istražuje važnost suradnje, tolerancije i međuljudskih odnosa u izgradnji zajednice i prevladavanju prepreka omogućujući ujedno i razumijevanje njihovih unutarnjih sukoba, strahova i želja. Regočeva usamljenost i Kosjenkina radoznalost ključni su elementi u otkrivanju složene emocionalne podloge njihovih postupaka. Glazbom i scenskom interpretacijom publika biva uvučena u kompleksan svijet ljudskih emocija, društvenih norma i vrijednosti.

Trajanje predstave: 1 sat

HKD klub
Skip to content
Privatnost
Hrvatski kulturni dom na Sušaku

Web stranica Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu web stranicu i pomoć našem timu da shvati koji su vam dijelovi web stranice najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.

Kolačići trećih strana

Ova web stranica koristi Google Analytics, Facebook Pixel i Microsoft Clarity za prikupljanje anonimnih informacija kao što su broj posjetitelja na stranicu i najpopularnije stranice.

Omogućivanjem ovog kolačića pomažete nam u poboljšanju naše web stranice.